Prečo si zobrať zviera radšej od chovateľa než zo zverimexu!?


STOP MNOŽIARNIAM

Perfektný článok o množiarniach napísala chovateľka z CHS Mandarin´s. Dúfam, že každému otvorí oči a to nie len pri škrečkoch ale aj pri ostatných zvieratách.

Zverimex

Asi najčastejšou z variant nákupu zvieratka je vo zverimexu. Škrečky tam ale často bývajú chorí - májú parazity, Head Tilt, Wet Tail a sú náchylný na nádory. Predavači väčšinou nevedia rozoznať pohlavie, niekedy ani druh škrečka (môžete tam vidieť názvy ako škrečok panda, škvrnitý, medvedí a väčšinou sa vo zverimexoch vyskytujú škrečky hybridného pôvodu a pod.). Tiež sa môže stať, že v prípade samičky, si ju donesiete gravidné. Ak aj napriek všetkým riziká a nebezpečenstvám ochorenie chcete škrečka zo zverimexu, tak si ho dobre prezrite a nielen jeho, ale aj ostatné škrečky, ktorí sú s ním v obydlí a hlavne zariadenie, v ktorom žije. Vo zverimexe bývajú škrečky väčšinou v strašných podmienkach a tým pádom sú viac náchylní k chorobám.

Možno, že zverimex, v ktorom si  chcete zaobstarať škrečka vyzerá ako slušný. Zvieratá tam žijú v pekných, priestranných a čistých ubikácie. Ale viete odkiaľ pochádzajú? Kde bývali predtým? Akí boli ich rodičia a akými trpeli chorobami?
Viete, že väčšina zvierat vo zverimexu pochádza od velkochovatelov  (množiteľov), ktorí chovajú zvieratá po stovkách kusov v malých plastových  debnách, v ktorých je niekoľko škrečkov, ktorí ani nemajú miesto sa niekam pohnúť a žijú v špinavých smradľavých hoblinách?  Veľkochovateľ nerieši žiadne choroby, poruchy, správne kŕmenie alebo vybavenie ubikácie. Keď je škrečok chorý, nechá ho zomrieť alebo ho zabije tým, že s ním hodí o zem, prípadne ho hodí mačkám, poprípadne ho dáva na kŕmne účely (hady a pod). Škrečky sa medzi sebou množia sestra s bratom, dcéra s otcom a nikto tu nerieši správny vek samičky na chov, príbuznosť, možné choroby a riziká. Velkochovateľ nedbá na to, že keď sú rodičia chorí, tak pri príbuzenskej plemenitbe sa choroba upevní  v DNA u mláďat. Ide mu o to, aby sa narodilo čo najviac mláďat, kvalita mláďat ho nezaujíma. Tieto zvieratá potom predá do zverimexu alebo ich ponúka na burzách. JE TOTO ZVIERA, KTORÉ CHCETE DOMA? CHCETE podporovať tento CHOV? Ak nie, tak ani z ľútosti tieto škrečky nekupujte! Kúpou podporujete veľkochovateľov. Ak uvidí, že je o ich mláďatá záujem, začnú množiť ešte vo väčšom množstve.


Chovateľ

Po prvé by som chcela povedať, že chovateľské stanice (ak to nie je nejaká pseudo-stanica, ktorá chov neberie vážne a chová iba "pretože bábätká sú roztomilé" alebo "aby si na zvieratách zarobila") nie sú podnikateľskými subjektmi, teda nemnožia pre zisk na rozdiel od zverimexov. Chov pre tieto CHS je stratový biznis, rozhodne nie ziskový, ako si to myslí veľa ľudí, ktorí vidia iba cenu škrečka, ale už nie ďalšie náklady, ktoré sa za chovom skrývajú. Naopak zverimex sa snaží o čo najväčší zisk a minimalizovanie nákladov, a preto zvieratá bývajú často v malých ubikácie, je ich tam veľa, majú špinavú podstielku a v ubikácie nemajú žiadne vybavenie.
Chovateľské stanice sú tu na to, aby produkovali odchovy škrečkov určitých kvalít, a to preto, že majú ku škrečkom určitý vzťah, na chove im záleží a chcú sa podieľať na zlepšenie kvality škrečkov. Škrečky chované v CHS pochádzajú zo starostlivo vyberaných a kontrolovaných línií, aby sa zabezpečilo čo najkvalitnejšie potomstvo, ktoré bude potom robiť radosť novým majiteľom (a bude im robiť radosť dlho!). Škrečky sú s láskou chované v prirodzených podmienkach (tzn. Veľké boxy alebo klietky a vybavenie podľa potrieb jednotlivých druhov škrečkov alebo škrečíkov), dostávajú kvalitnú stravu a je im venovaná všetka starostlivosť. Chovatelia sa snažia svoje odchovy čo najviac "vypiplať", aby boli čo najlepšie pripravení do nového domova. Mláďatá z CHS odchádzajú zdravé, dobre živené a zvyknuté na ruky. Chovateľom záleží na tom, kam ich odchované škrečky pôjdu a ako sa budú mať, preto sa často vypytujú budúcich majiteľov na to, kde a ako bude škrečok bývať a požadujú fotografiu ubikácie. Novým majiteľom poskytujú všelijaké nadštandardné služby, ako napr. Chovateľský servis a vrecúško kŕmenia ku každému predanému zvieraťu a pod. Toto všetko je zmysel a cieľ chovateľských staníc. Aby ale chovatelia mohli odchovávať takto kvalitné zvieratá, musia k tomu mať samozrejme financie. V dnešnej dobe nie je nič zadarmo.

Zdroj fotiek - vlastné fotky + chs Podrik Hamstery

© 2016 CHS Of KIMI | Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky